Innhold
Bli med på Ombruksuker 2026 14.-29. november
Hva er ombruk?
Ombruk handler om å gi ting nytt liv. I stedet for å kaste noe som fortsatt kan brukes kan vi reparere, dele, eller gi det videre slik at det kan brukes av andre. Når vi velger reparasjon, deling, ombruk, utlån, framfor å kjøpe noe helt nytt, forlenger vi levetiden på produktet, reduserer avfall og bidrar til å ta vare på våre naturressurser. Ombruk er både bra for miljøet og for økonomien.
Hvorfor arrangerer vi Ombruksuker?
Ombruksuker skal inspirere flere til å ta vare på det de allerede har, og gjøre det enklere å drive med ombruk. Gjennom ombruksuker ønsker vi å samle innbyggere, næringsliv og organisasjoner rundt dette felles målet. Ringerike kommune ønsker at markeringen byr på arrangementer og møteplasser som gjør det lettere å oppdage mulighetene som ligger i ombruk. Samtidig ønsker vi å løfte frem arbeidet til de mange aktørene som bidrar til mer ombruk hver eneste dag.
Ringerike kommune jobber med å lage en felles aktivitetskalender for hele Ringeriksregionen som så deles via sosiale medier og i kanalene til alle aktørene som bidrar. Meldt inn ditt arrangement ved å sende en epost til perolina.klanderud@ringerike.kommune.no så kan vi inkludere dette i vår felles kalender. Ringerike kommune har satt av noe midler som kan dekke mindre utgifter til for eksempel servering eller utstyr ifm. deres arrangement, etter nærmere avtale.
Har du lyst å bidra med et arrangement og samtidig vise frem din organisasjon eller virksomhet? Eller har du en idé du ønsker å diskutere med oss? Vi ser frem til å høre fra deg!