Innhold
Høstens vaksinetilbud for voksne
Om voksenvaksinasjonsprogrammet
Voksenvaksinasjonsprogrammet innebærer at det gis et tilbud om vaksine mot korona og influensa til alle som er 65 år og eldre samt barn og voksne i risikogrupper. I tillegg får 65-åringer tilbud om vaksine mot pneumokokksykdom. Spørsmål og svar om voksenvaksinasjonsprogammet finner du her
Influensa- og koronavaksine
Fra 26. oktober tilbyr vi influensa- og koronavaksine.
Det anbefales en oppfriskningsdose (boosterdose) av koronavaksine til personer fra 75 år. Dette gjelder også personer i risikogrupper mellom 18 og 74 år. Personer i alderen 65-74 år som ikke tilhører en risikogruppe, kan også få vaksinen gjennom voksenvaksinasjonsprogrammet dersom de ønsker det.
Ønsker du koronavaksine men er utenfor risikogruppen, må du ta kontakt med fastlegen for å få resept på vaksinen.
For barn under 12 år må du ta direkte kontakt med Helsekontoret for egne avtaler.

Slik bestiller du time
Du må selv bestille time via Helsenorge her.
Har du behov for bistand med timebestilling, kan du kontakte Helsekontoret på e-post: helsekontoret@ringerike.kommune.no Du vil da få tildelt første tilgjengelige time.
Bekreftelse og informasjon om timen sendes til deg via Helsenorge.
Tid og oppmøtested
- Koronavaksine: kr 110
- Influensavaksine: kr 308
- Begge vaksinene samtidig: kr 393
Det er mulig å få influensa- og koronavaksine ved samme konsultasjon.
Det er ikke mulig å betale med kontanter, bankkort eller Vipps.
Pneumokokkvaksine – for deg som er født i 1960 og 1961
Etter vaksineringen vil du motta en SMS med lenke til betaling. Dersom betalingen ikke gjennomføres via lenken, vil du få tilsendt faktura med et fakturagebyr på kr 9.
Det er ikke mulig å betale med kontanter, bankkort eller Vipps.